Elämä on rajallista. Kuvittele, että sinulla olisi vain kuukausi elinaikaa: miten käyttäisit aikasi kuukauden aikana?
Voisit viettää aikasi rakastamiesi ihmisten kanssa. Todella kiinnittää huomiota jokaiseen sanaan mitä he sanovat. Voisit lähteä ulos ja kokea mahtavia elämyksiä, tutkia maailmaa. Voisit viettää kuukauden opiskelemalla uusia asioita kirjoista ja vain opiskelemalla elämää itseään.
Voisit luoda jotain. Voisit tehdä maailmasta paremman. Voisit jättää jälkesi tähän maailmaan luomalla taidetta tai tekemällä ihmisten elämästä parempaa.
Mikä tahansa noista vaihtoehdoista tai niiden yhdistelmistä olisi hyvä tapa viettää kuukausi.
Mikä ei olisi minun mielestäni sen arvoista: huonojen tv-sarjojen katsominen (muutama todella hyvä sarja kuukauden aikana voisi tulla kysymykseen), olla jatkuvasti hajamielinen, jatkuvasti lukea uutisia ja seurata sosiaalista mediaa, olla ilkeä ja itsekäs koko ajan, shoppailla, ei olla motivoitunut mistään asiasta ja olisi tekemättä mitään, olla huolissaan, katua tekemisiään.
Saatat sanoa, että mikä tahansa noista jälkimmäisistä aktiviteeteista on tarpeellista ja se on ihan ok – idea on päättää mikä on tarpeellista ja sen arvoista, kun on kyseessä viimeinen kuukautesi.
Tee valintasi. Päätä mitkä asiat kuuluvat sinun viimeisiin päiviisi, sillä sinulla ei ole päiviä rajattomasti.
Jokainen hetki on rajallinen, ohikiitävä, arvokas. Ei hukata enää yhtään hetkeä.
Eletään jokainen hetki, rakkaudesta elämään.
‘I want to do with you what spring does with the cherry trees.’ ~Pablo Neruda
Blogikirjoituksen perustana käytetty Leo Babautan alkuperäistä blogikirjoitusta: http://zenhabits.net/waste-not/
Lue lisää Leo Babautan loistavia blogikirjoituksia englanniksi osoitteessa: zenhabits.net. Sieltä löydät myös Leon hienon tarinan blogin alkuvaiheilta.
Vastaa